-Çılgın felsefe hocası 100 puanlık tek soruyu,yanındaki sandalyeyi göstererek sorar:''Bana bu sandalyenin var olmadığını kanıtlayın!''
100 puan alan tek kişinin cevabı ise sadece şudur:''Hangi sandalye?''

-İlkokul 3. sınıf sorusu:''Ormanların faydalarını sayınız''
Cevap:Ormanların faydaları saymakla bitmez.
Sonuç:Tam not

-Seviye:Üniversite
Ders:Eğitim felsefesi
Sınav sorusu:''Bildiğiniz iki soruyu yazıp cevaplayınız.''Yalnız bir sorun vardır.Derse hiç devam etmemiş öğrenci dersin içeriğini hiç bilmemektedir.Dolayısıyla kendine sorabileceği iki adet soru da bulamamaktadır.Beyinin derinliklerinden,dönemin ilk dersine girdiğini hatırlar.Bu derste duyuğu cümleden de yeterli doneyi aldığını düşünür.Ve kendi soru cevaplarını kağıda döker.
Soru 1:İlk Milli Eğitim Bakanımız Kimdir?
Cevap:Hasan Ali Yücel.
Soru 2:Hasan Ali Yücel kimdir?
Cevap:İlk Milli Eğitim Bakanımızdır.

-Soru:Türkiye'nin özel konumunu açıklayınız.
Türkiye çok özel bir konuma sahiptir.Özel bir konuma sahip olduğundan dolayı özel konum başka kimseyi ilgilendirmez.Ama etrafımızdaki devletler özel konumumuza karışıp dururlar.Halbuki hiç karışmamalılar.

-Soru:Karadeniz Bölgesi'nin geçim kaynakları nelerdir?
Balıkçılık hamsi yani accik tarım,nataşa en çok geçim kaynağı olanlarıdır.

-Soru:Karadeniz Bölgesi'ndeki tarımı anlatınız.
Karadeniz Bölgesi'nde toprak çok verimlidir.Burada en çok hamsi yetiştirilir.Hamsi önce ovalarda,sonra yamaçlarda,en sonunda dağlarda yetiştirilmiştir.Bu bölgemizde kışlar çok yağışlı olduğundan hamsiler serada yetiştirilir.

-Soru:Dış ticaret açığı nedir?
En dışve en yabancı,çok uzak açıklara ypılan ticarete dış ticaret açığı diyoruz.

-Soru:Fotosentez nedir?
Ayın dünyaya yaklaşıp uzaklaşmasına fotosentez denir.Fotoğraflayıp sentezlemek olayına fotosentez denir.Bitkilerin derin nefes alıp vermesine denir.

-Soru:Ova nedir?
Dümdüz ve uçsuz bucaksız şehane yerlere ova denir.
Çukur mukur gibi yamukluklara ova denir.
Boş ve yamuk araziye denir.

-Soru:Kıyamet günü ne demektir,açıklayınız.
Kıyamet günü yani gerdek gecesidir.O gün herşey çok kötü olur.Bütün gece kıyamet kopuverir.
Kıyamet günü her şeyin kıymetli olduğu bir gündür.

-Soru:Hangi durumlarda ara seçime gidilir?
Meclis başkanlarının iflası durumunda ara seçime gidilir.

-Soru:Mübarek geceleri yazınız.
Kına gecesi,gerdek gecesi ve dolunay gecesi

-Soru:Terliksi hayvan ne demektir?
Terlik giymeden dolaşıp duran deyişik türdeki hayvanlara terliksi hayvan denir.

-Soru:Ovalar kaça ayrılır?
Dörde ayrılır:Yeşil ova,kurak ova,ağaçlık ova ve güllük gülüstanlık ova.

-Soru:Alüvyon nedir?
Topraklar dere kenearında toplanıp toplanıp giderler.En sonunda topraklar toplanıp toplanıp gitmezler.Gitmezlerse alevinyon denir.

-Soru:Yönümüzü nasıl buluruz?
Yolda gidiyorum bir adama rastladım aha bu yoldan gideceksin,dedi,giderim.Sora sora Bağdat'ı bile buluruz ki.
Yönümüzü kuyruklu yıldızla,mezar kapısı,duvar saatiyle,deniz kabuğu ve karınca yöntemiyle buluruz.

-Soru:Ölçek çeşitleri nelerdir?
1.)Terazi tartı ölçek
2.)Fakir ölçek
3.)Zengin ölçek

-Soru:Doğu Anadolu'da sanayi neden gelişmemiştir?
Doğu Anadolu çok dağınık mağlık bir yerdir.Oralar dağlık mağlık olduğu için ulaşım oraya gidemiyor.Ulaşım gitmeyince fabrika kurulamıyor.Fabrika dağın tepesinde olmaz.Dağı yok etmek gerekir.Bu da para ister.Ülkemiz fukura karşılıyamaz.Zaten dağı yok etmek için dinamit konulsa teröristler onları çalıp çırpıp götürür.Bu yüzden oraya endüstri gitmemiş.

-Soru:''Güneş balçıkla sıvanmaz''sözünü açıklayınız.
Güneş ışınları değdiği yeri kurutur ve çöl haline getirir.Güneşi çamurla sıvarsak bu delilik olur.Güneş balçıkla sıvanmaz diyorum.Güneş bunca uzaktan dünyamızı etkiliyorsa dünyadan çamur alıp sıvamaya gittiğimizde güneşe yetişmeden çamur kuruyup toprak olur ve biz de ölürüz.Eğer güneş çamurla sıvansaydı çamur kurur eski halini alırdı,yani kururdu diyorum.

-Soru:Sakla samanı gelir zamanı atasözünü açıklayınız.
Bir arkadaşımız bir şey isterse vermeyiz ama biz kalem veya silgi isteriz.O da bize vermez.Komşunun oğlu veya kızının kitabı yoksa komşunun da varsa vermeli,zamanı gelince o da ona verir.Türkiye Irak'a ödünç silah vermezse Türkiye de bir savaşa girdiğinde Irak'ın aklına şıpadanak gelir ve Türkiye'ye yardım eder.Örneğin Spor kulüpleri Trapzonspor Fener'den ödünç para istediğinde vermesi lazım,vermese bile Fener'in Trabzonspora işi düşer.Zamanı geldiğinde Trabzon da Fenere vermez.Büyük Türk gençleri birbirine bir ev kiralar.zamanı gelince o evi veren büyük Türk gencinin alın terini,emeğini eline koymalıdır.
Yine bir gün bir ailenin ineği hastalanır,veteriner aramaya koyulur.Diğer komşunun evinde telefon vardır.Telefonu açmaya izin vermez,inek orada ölür.Aradan yıllar geçer. O telefonu açmaya izin vermeyen komşusunun oğlu hastalanır.Aha işte şimdi zamanı geldi.Onun evindeki telefonu bozuldu.Onun evinde telefon var ve telefon açmaya gidemez. Ya işte saklasaydın samanı gelirdi şimdi zamanı

-Soru:''Ahmet Haşim en ünlü eserlerinin toplandığı eserin adı nedir?''
''Best of Ahmet Haşim''

-Madenlerle ilgili kuruluşlarımızı tanıtınız.
İki tanedir.Maden Delik Arama Enstitüsü ve Parekende Anonim Ortaklığı.

-Soru''Ayağını yorganına göre uzat''atasözümüzü açıklayınız.
Ayağını yorganına göre uzatır mısın?Ayağını çekyata göre uzat.Yani ayağını belirli bir yere kadar uzat.Ayağını yorgana göre uzatmazsan ayağın açıkta kalır ve üşütürsün.Kendine dikkat et.Biz kendimize dikkat etmezsek ölürüz,üşütüp güme gideriz.Nineler kendilerine dikkat etmezseler ölürler.Dedeler de bakımsızlıktan ölürler veya açsızlıktan da ölürler. Babaannelerde yaşlılıklarından ölürler veya kalpten gider hiç haberleri olmaz.Yaşlı babalar kalpten bakımsızlıktan,kansızlıktan ölebilirler.Yeni doğmuş bebekler mamasızlıktan ölüyorlar.Bir gelin yeni evlenmiş gelin eve gelmiş.Ana ve baba sevincinden ölmüş.Şimdi on iki,on üç,on dört yaşlarında kalpten gidenler oluyor.
Her zaman her yerde dikkatli olmalıyız.Mesela bir yere alışverişe gittik.Neler alacaksak ona göre yanımıza paramızı almalıyız.Bir yere gittik ve gittiğimiz yerde yorulduk Diyelim ve bir taksiye bindik,gideceğimiz yere geldik ve bir baktık ki para çantasında on bin bile yok.Aha şimdi aba altında sopa yedin kafasız.Taksiciye yalvar yakar,aldırmadı,sürdü gitti.Ta ormanlık yere koydu.Etrafta in cin top oynuyor.Başka hiç kimse yok,.
çare de yok.Madem onbin bile yok niye taksiye bindin kafasız.Yorganına göre uzatsana.Başımızı ağaçlara vururuz.Ayağımızı yorganımıza göre uzatırsak başımıza bir şey gelmez.

-Soru:Kasabayı kim yönetir?
Şerif ve adamları

-Soru:Özgürlük nedir?
Ademinoğlu insanın özgürlüğü vardır.Bir yeni doğmuş bebeğin bile kendine has özgürlükleri vardır.Ağlaması,acıkması konuşmadan yapabilme istek ve özgürlüklerdir.Bence insan başka hiçbir canlıya benzemez.İnsan bir ineğe,bir kediye benzemez.İnsan konuşabilir,inekse möler.İnsan dört ayak üstünde yürüyemez.Fakat kediler yürür.Demek ki insan dünyanın en önemli elemanıdır.Zaten özgürlük olmazsa,haklar olmazsa İstanbul Suudi Arabistan'dan farksız olur.Mesela Suudi Arabistan'Da yerden jeton aldın suç,hop kellen gitti.

-Soruestan nedir?
Destan ulusların kahramanlık,cinsel ve biraz da ahlaksal serüvenleridir.

-Soru: Dört Halife dönemindeki ''Hakem Olayı''nı açıklayınız.
Hazreti peygamber efendimiz zamanında yapılan maçta kavga çıkmış.Müşrikler Müslümanlara saldırmış,bu olaya hakemde karışmış.En son karar da hakem vermiş.Onun için bu olaya hakem olayı denilmiştir.Maçlarda üç hakem vardır.Maçı kontrol eden hakem,orta hakem,yan hakem
Kaynak:%100 Türk Malı Kitabından