Genel olarak internette dolaşıyorken çeşitli kontrol programları tarafınca izlendiklerini düşünen çocuklar yine internetten öğrenmiş oldukları çeşitli yöntemler beraberinde bu engelleri aşabilmenin yollarını da öğrenebilmekteler. Sonuca bağlarsak kontrol programları bilgi içermekte olan çeşitli siteleri kontrol edememekteler. Bu gibi siteleri teker teker bularak engelleme şansımızda olmadığı için engellemek kolay olmamaktadır.

Proxy Siteleri

web üstünde çeşitli vekil sunucu siteleri bulunmaktadır. Bu siteleri teker teker bularak ebeveyn koruma programlarına tanıtamadığınız zamanlarda çocuklar bunlardan faydalanabilmektedir. Filtreleme programları ile çocukları kontrol edebilmekteler ve yine genel anlamda proxy sitelerinde de her hangi bir işe yaramamaktalar. Bu durumda ebeveynlerin buldukları kadar yine çeşitli proxyhizmeti sunan web sitelerini de "el ile" tarayıcılardan engellenmesi gerekmektedir.

Direkt Olarak Parolayı Değiştiriyorlar

Çocuklar belli çeşitli hesaplar ile ebeveynlerinin hangi tür parolaları kullandıklarını oldukça hızlı bir şekilde öğrenebilmekteler. Ayrıca bir parolama mantığı kullanmayan aileler de çeşitli uygulamalar için aynı parolaları kullandıkları için çocukları bir kaç denemenin arkasından bunları bulabiliyor. Eğer ki çocuklar çeşitli uygulama ve işlemler beraberinde aynı parolaları kullandığınız tespit ederseler, ebeveyn koruma programlarında kullanılmakta olan dizinleri çözebilmeleri çok da sürmemektedir. Bu nedenle her türlü uygulama için aynı parolayı dğeil farklı şifreleri kullanmanız caydırıcı olabilmektedir.

Farklı Wi-Fi Bağlantıları

Eğer ki ebeveyn koruyucu şekilde sadece Wi-Fi noktaları şifrelenmiş ise çocuk yaşta kişiler genel anlamda açık veya detaylarını biliyor oldukları çeşitli farklı bağlantı noktalarını da kullanabiliyorlar. Çocuklar sadece bir yasağı yıkabilmeyi istiyorsalar eğer komşularının Wi-Fi verilerini dahi yoğun bir çalışma sonucunda bulabilmekteler. bazı çocuklar da halka açık olan çeşitli Wi-Fi noktalarına gidiyorlar ve oralardaki internete bağlantı sağlıyorlar. Halka açık olan alanlarda kullanılmakta olan çeşitli Wi-Fi noktalarının da bilgisayarda olan bütün diğer kimlik verilerini de tehlikeye atabileceğini düşünmemekteler. Aslında özgür kalmayı istiyorken bilgisayarlarını veya yine dizüstü sistemlerini riske atıyorlar.

VPN Yöntemleri

Genel olarak aklı kemale eren veya yine teknoloji hakkında azda olsa bilgili olan çocuk yaştaki bireyler ücretsiz olan çeşitli VPN yazılımlarını kullanarak işleri bitince bilgisayardan programı kaldırabilmekteler. Bunun için de tarayıcıya eklentiler kurmanız veya ücretsiz programları da hedef alabilmekteler. Bunları engelleyebilme açısından tarayıcılara eklenti kurulmalarını sağlamak da önemlidir.

Gizli Pencereler

Gizli gezinme pencerelerini de açmayı bilmeyen çocuk henüz yok dersek yeridir. Bununla birlikte arama verilerinin ve gezindikleri sitelerin de takip edilemeyeceğini tahmin edebilmekteler. Hele ki Tor tarayıcında da haberdar iseler engellemek asla mümkün değil. Çeşitli çocukların USB bellekler içlerinde kendileri için oluşturmuş oldukları tarayıcıların başında Tor gelmektedir. Tor tarayıcısı USB ile kolay bir şekilde çalışmaktadır.

Google Çeviri

Çocuklar hiçbir şeyi bilmiyor olsalar dahi bloke edilen veya yine engellenmiş web sitelerinin adreslerini google translate içerisine girerek bir proxy mantığı oluşturabiliyorlar.