Ön ödemeli bir sitem ile çalışan Paypal 31 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Türkiye pazarındaki faaliyetlerini sona erdirdiğini kullanıcılara bildirdi. Bu durumdan en çok Web siteleri üzerinden ürün satanlar, Paypal alım satım yapan yada yurt dışı sitelere ödemelerini paypal sistemi ile yapanları üzdü. Bu yazımızda Paypal alternatifi sistemlerinden bahsedeceğiz.
Paypal Türkiye pazarından çekildiğini açıklasa da 6 Haziran tarihine kadar müşteriler paypal bakiyesindeki paraları kullanabilecekler veya hesaptaki miktarlarını banka hesaplarına aktarmak için giriş yapabilecekler fakat 6 Haziran tarihinden itibaren para transferi ve işlem yapamayacaklar.
Türkiye’de bankaların tabii olduğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından lisans verilmeyen Paypal mecburen pazardan çekilmek zorunda kaldı. Fakat yaptıkları açıklamaya göre lisans anlaşması için önümüzdeki zamanlar içerisinde çalışmalarını sürdüreceklerini belirttiler. Bunun için maalesef bir ay yada tarih verilmedi.
Bu süre zarfında kullanabileceğiniz alternatif ödeme sistemleri ve online işlem yapabileceğiniz siteler mevcut. Bu siteler arasında en çok kullanılan Paypal alternatiflerini sizler için sunuyoruz.

1.Payoneer
Payoneer Freelance çalışmalarınızdan elde ettiğiniz gelirleri çekebileceğiniz bir banka hesabı gibi düşünün. Ödemelerinizi banka kartınıza alıp sonrada Türkiye’de ki hesaplarınıza çekebilirsiniz. Bunun için İban ve Shift kodu girerek yapabilirsiniz. Paypal’a göre paranızı dolara olarak alabilir kur kaybına uğramazsınız. Fakat Amerika sistemi olan Payoneer ‘dan Türkiye’ye paranızı getirmek için de bir komisyon kesilmesine razı olmalısınız.
Yıllık komisyon fiyatı 30 dolardır. Para hesabınızda durursa komisyon kartınızdan kesilir fakat işemlerinizi hızlı gerçekleştirerek hesapta para tutmazsanız komisyon kesilmez.
Eğer parayı Türkiye hesabınıza çemek isterseniz TEB Bankası bankamatiklerinden istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Bakiyenizi TL olarak değil dolar olarak çekersiniz.
Online olarak üye olup işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilgili linki aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.payoneer.com/payoneer-account/

2.Checkout
Online kredi kartı, Paypal, ve bankamatik kartlarını kabul eden 2checkout ‘u online olarak üye olup kontrol edebilirsiniz. Yine freelance işlemlerinizden elde ettiğiniz gelirlerinizi aktarabileceğiniz bir hesaptır. Daha sonra Türkiye bankası iban ve shift kodu ile havale edebilirsiniz.
Komisyon oranları işlem başına %2,4 ‘dür. Bunun yanında Payoneer gibi aylık yıllık kullanım ücreti yoktur. Sadece işlem başına ücret ödemesi vardır. Paranızı toplu halde çekebileceğiniz kullanışlı bir sistemdir.
Önemli bir özelliği ise api sisteminin olması. Böylelikle paypal yerini alacak önemli bir özelliğidir. Web sitelerinize ürün satışı ile entegre edip kullanabilirsiniz. Site dili ingilizcedir. Ücretsiz üye olup kullanabileceğiniz link konu altından bulabilirsiniz.
https://www.2checkout.com/

3.Skrill
Paypal alternatifi Türkçe dil desteği sunan önemli bir sistem olan Skrill ile online tüm ödemelerinizi kolaylıkla yapabilir ve hesabınızı yönetebilirsiniz. Hesabınızı ücretsiz olarak açabilir ve kullanabilirsiniz.
Para çekiminde komisyon tutarı %1 ‘dir. Cazip bir oran sunması ve Türkçe dil desteiğinin de olması, Türkiye’de sıkça kullanılan bir online bankacılık ve Paypal aternatifi sistemdir.
Ön ödemeli kart olarak kullanabileceğiniz hesabınıza yurtdışı gelirlerinizi ekleyebilirsiniz. Akıllı telefon uygulamaları da bulunan Skrill ile ödemelerinizi telefonunuz üzerindeki uygulama ile kolaylıkla yönetebilirsiniz.
Sistemin referans programı da vardır. Arkadaşlarınızı davet ederek 100 Euro ‘ya kadar getirdiğiniz üye başından para da kazanabilirsiniz.

https://www.skrill.com/tr/