Son dönemlerde son derece adından sık bir şekilde söz ettiren “Ads Not By This Site” adına sahip olan virüs çeşitli kullanıcıların canını sıkmaya başladı. Bu virüsün en tehlikeli fonksiyonu sunmuş olduğu reklamların oldukça moral bozucu olmasıdır. Özellikle de +18 içerikler, resimler ve illegal içerikler, telefonlar ve çeşitli internet üzerinden kolay para kazanma benzeri çok daha fazla kötü reklamları sizlere sunmaktadır. Akabinde eğer bilgisayar kullanan kişiler çocuk yaşlarında ise daha bu virüsün çıkaracağı sonuçları tahmin bile edemezsiniz. Bu virüsün asıl amacı ise kullanıcıları çeşitli web sitelere yönlendirerek illegal içerikler kötü niyetli kişilerin para kazanmalarını sağlamaya çalışmaktır. Bu sebeple çok tehlikeli bir çeşit virüstür.

Virüs nasıl Çalışıyor?
Bu virüsün çalışma prensibine gelecek olursak genel olarak kendini çeşitli eklentiler olarak tarayıcıları yerleştirir ve bu nedenle de oldukça kolay bir biçimde yayılır. Virüs eklenti şeklinde aktif olabildiği için sizler de Facebook, YouTube benzeri sitelere giriş yaptığınız zaman karşınıza çıkan profesyonel reklamları değiştirip kendi dilediği reklamları bizlere takdim etmektedir. Yan asıl reklamlar gözükmüyor. Söz konusu Google, Twitter, Facebook, Youtube ve benzeri siteler de olunca iş oldukça ciddiye binmektedir çünkü bunun nedeni bu siteler oldukça sık kullanılan sitelerdendir. Ayrıca milyonlarca kullanıcıyı aynı anda taşıdıkları için çok insanı tehdit etmektedir. Eklenti olarak genellikle internetten indirdiğiniz film ve bazı müzik dosyaları beraberinde bulaşıyor ve bu nedenle korunulması da son derece güç olabilmektedir.

Bu Virüs Nasıl Silinir?
Şimdi ise sizlere bu virüsü ne şekilde temizleyebileceğimizden bahsedelim. Chrome tarayıcısını kullanmaktaysanız ayarlarını sıfırlayın. Sağ üst köşedeki Araçlar > Uzantılar seçeneğini izleyin ve uzantılar kısmında kullanmış olduğunuz çeşitli eklentiler de yer alabilir. Bu nedenle bilmediğiniz, ne işe yaradığı belli olmayan eklentileri kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu işlemlerden sonra da tarayıcınızı kapatıp açın. Mozilla firefox tarayıcısını kullanmakta iseniz yine Araçlar - Eklentiler seçeneğini izleyin. Bu yoldan sonra yine eklentileri kaldırın ve Firefox tarayıcısını sıfırlayın. Sorun yine düzelmezse bilgisayarınızı Avira anti virüs ve Adware remover yazılımı ile mutlaka taratın.