Hard disk parçaları bizlerin hayatı açısından da oldukça önem taşımakta olan bilgisayar donanımlarındadır. Bu parçalar o kadar önemlidir ki bir gün bir an durup işlevlerini yitirmeleri bizim yüzlerce verilerimizi yok edebilir. Evet bazen bu veriler çok önemli maddi önem arz eden veriler olabiliyorken yine bazen de manevi anlamda oldukça önemli olan veri tipleri olabilmekteler. Çünkü günümüzde hard disk parçalarını sadece Windows işletim sistemi çalıştırıp birkaç oyun oynamak ve işlerimizi yapma amacı ile kullanmıyoruz. Daha çok veri depolama, özel, manevi maddi değeri bulunan kişisel veya şirket verilerini depolama maksadı ile kullanmaktayız ki bu da çok ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

Ölü Nokta Nedir?
Hard disk’lerin içlerinde bulunan yazma diskinin üzeri sektör sektör ayrılmaktadır. Bu disketlerin üzerlerinde yüzlerce nokta bulunmaktadır. Bu noktalar zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı ölebilmektedir. Siz her bir veriyi kayıt ettiğinizde örneğin internetten bir oyun indirdiniz bu oyun her noktaya yazılmaktadır. Siz sildiğiniz zamanda bu noktalar üzerinde sıkıştırılarak kayıt edilmektedir. Peki ölü nokta nasıl oluşur? Ölü noktalar genellikle fiziksel hasarlar sebebi ile oluşmaktadır. Ancak çok uzun yıllar boyunca kullanılan hard disk parçaları zaman içerisinde ölü noktalara sahip olurlar. Bu da hard diskin artık miladının dolduğunun bir çeşit sembolüdür.

Ölü Noktalar Nasıl Onarılır?
Ölü noktalar çoğu zaman kolay bir şekilde onarılamazlar. Maalesef günden güne gelişen teknoloji beraberinde ölü noktalara hala bir çözüm bulunabilmiş değildir. Ancak birkaç yöntem ile hard diskin tamamının ölmesini engelleyebiliyoruz. Tamamını neden dedim? Çünkü ölü nokta bir kez oluştuğu zaman bütün noktaları sarmaktadır ve zamanla hard disk ölmektedir. HDTune isimli program ile hard diskimizde ölü nokta olup olmadığını anlayabiliriz. Sonrasında çeşitli disk bölümlendirme yazılımları vasıtası ile hard diskimizde ölmemiş olan noktaları bölümlendirebiliriz. Yani 100 GB bir diskiniz var ise bunun 30 GB’sini kullanabilirsiniz veya 70 GB’sini. Bunu da yine disk işlem araçları ile yapabilirsiniz. Buradaki anlatmak istediğim şey ölü noktaların asla çözümlerinin olmadığı söyleniliyor olsa da (birçok mühendis tarafından) bir süreliğine geciktirilebilirler. Ancak asla onarım yaptıktan sonra verilerinizin yedeğini almamazlık yapmayın.