Günümüz çerçevesinde bilgisayarlar her geçen gün çok daha fazla değere binen teknolojik ürünlerdir. Özellikle de çeşitli şirketlerde bilgisayarların görevleri tartışılmaz derecede önem arz etmektedir. Bilgisayarlar her zaman bizlere problemler oluşturmadan çalışabilen sorunsuz aygıtlar değildirler. Her daim çeşitli problemler oluşturabilirler. Ayrıca bu oluşturdukları sorunlar ile de hemen teknik servise başvurulması gerekmez. Bilgisayarlarda yaşanılan en büyük sorunlardan biri de sistemin aşırı kasma problemidir. Eğer bilgisayarınızın donanımsal özellikleri orta düzey veya üst düzey olduğu halde nedensiz bir şekilde kasıyorsa, donmalar yaşıyorsanız bir yerlerde kasmaları tetikleyen birşeyler olmalıdır. Bu sorunun da önüne bir kaç şekilde geçebiliriz. İlk çözümümüz bilgisayara en son yüklediğiniz yazılımları düşünmeniz olacaktır. Program ekle kaldır'a girerek en son yüklediğiniz programlardan önemsiz olanları veya hepsini kaldırmanızı isteyeceğim.

Yazılımlar Kasmalara Sebep Olabilir

Bazı durumlarda bilgisayara yüklenen bazı yazılımlar çeşitli kasmalara yol açabilirler ve bu kasmalar nedeniyle de kolay bir şekilde anlışalamazlar. Bilgisayarınızda yaşadığınız bu kasma probleminin önüne geçebilmek için yapmanız gereken en önemli bir başka şey işlemci sıcaklığınızı kontrol etmeniz olacaktır. Çünkü çoğu zaman iyi bir şekilde soğutulamayan kasadaki işlemcinin sıcaklığı 90 derecelere kadar gelebilir ve 90 dereceye gelen işlemci kasma problemleri oluşturur. Kasma problemlerinden ziyade bilgisayarınızı zaman zaman kapatabilir veya yeniden başlatabilir. Çünkü eğer işlemci sıcaklık seviyesi yüksek seviyelere yani 80 90 veya 100 dereceye kadar ulaşırsa bilgisayarınız kendini korumaya almak için kendisini kapatır. Bu sorunu da bilgisayar kasanızın kapaklarını açıp fan parçasını temizleyerek çözebilirsiniz.

FAN Parçası Tozlanır

Çünkü çoğu zaman fan parçası temizlenmez ve tozlanır. Bu tozlar da işlemci üzerinde bulunan demirin soğutulmasını önemli oranlarda engellemektedir. Yine işlemci macunu da kurumuş olabilir. 5 - 10 TL civarına satılan termal macunlardan satın alarak işlemci macununuzu değiştirebilirsiniz. Bunları denediğiniz halde sorun çözülmediyse başlat - çalıştır - msconfig yazarak giriş yapın. Burada başlangıç sekmesine girin ve başlangıçta bulunanan gereksiz programların başındaki tik işaretini kaldırın. Bu sayede bilgisayar açılışında gereksiz programlar açılmayacak ve siz bilgisayarda normal işlemlerinizi yaparken onlar da arka planda çalışmayacaklar. Bu işlemlerden sonra büyük ihtimalle kasma problemi çözülmüş olacaktır.