Bilişim çağında yaşayan bizler artık hemen hemen her işimizi bilgisayarlar aracılığıyla yapmaktayız. Kağıtlar, imzalar, yazılar hatta basılı fotoğraflar nerdeyse tarihin tozlu raflarına kaldırılırken yerine bilgisayarlar içindeki bellekler, sürekli yanımızda taşıdığımız flash bellekler geldi. Mektuplar yerlerini maillerle, mesajlarla değiştirdi. Fotoğraf göndermek mesajla, sosyal medyayla olur hale geldi. Bunlarla bitti mi sanıyorsunuz. Artık araştırmalar bile tarihe karıştı neredeyse. Eskiden kütüphaneden ansiklopediler, kitaplar, dergiler aracılığıyla araştırdığımız her şeyi artık tek tıkla öğrenir olduk. Tozlu kütüphaneler yerlerini dijital kütüphanelere, ansiklopediler yerlerini tabletlere, cep telefonlarına kaptırdı. Hal böyle olunca bilişimin uzağında kalmak diye bir şey kalmadı artık. Yemek tarifleri, gideceğimiz adres, hangi ünlü hangi hangi dizi ya da filmde yer alıyor, kim kiminle nerede görüntülenmiş, son dakika haberleri gibi nerdeyse her alanda her türlü bilgiyi artık bilgisayarlarımız aracılığıyla ulaşabiliyoruz. Yani herkes bir şekilde bilişim dünyasının içinde yerini aldı. Bunlardan önemli yere sahip olan birkaç terimden bahsedeceğiz şimdi sizlere.

Öncelikle arama motoru nedir? Arama motoru internet üzerinde yer alan her hangi bir içeriği aramamızı, hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan mekanizma olarak tanımlanabilir. 1990 yılından beridir arama motoru hayatımızda yer almaktadır. İlk arama motoru Archie adıyla meydana gelmiştir. Arama motorlarından en bilindik olan ve hayatımızın bir parçası haline gelen Google, Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Google’ı hemen hemen hergün hepimiz kullanmaktayız. Arama motorlarının çeşitli bileşenleri vardır. Bunlardan ilki Web robotudur. Bir diğeri, arama indeksidir. En sonuncusu ise, kullanıcı arabirimidir. Arama motorları sonuç verirken insanların en sık tıkladıkları web sayfalarının listelerine göre sonuç verirler. Arama moturunda sunulan her bilginin doğruluğuna güvenmek mümkün değildir. Çünkü 7’den 70’e herkes internete bilgi girebilmektedir. Kulaktan doğma bilgiler olduğu gibi tabii ki bilimsel bilgilerde internet üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple bilginin doğruluğuna birkaç yerden bakmak daha doğru olacaktır. Arama motorları ne işe yarar? Biraz öncede bahsettiğimiz üzere arama motorlarını hayatımızı her alanda kolaylaştırır. Örneğin, büyük şehirde yaşıyoruz ve yaşadığımız şehrin her yerini bilmiyoruz. Gideceğimiz yeri arama motorundan aratarak, nasıl gideceğimizden orada neler yapacağımıza, hangi otobüsle gideceğimizden kaç km yol olduğuna kadar birçok bilgiye ulaşabiliriz. Ya da akşam misafirlerimiz gelecek ve ne yemek yapacağımıza hala karar veremedik. Arama motorları aracılığıyla ne yemekler yapabileceğimize bu yemeklerde hangi malzemeleri kullanacağımıza ve yemeği nasıl yapacağımıza erişebiliriz. Hala yemek yapamıyorsak dışardan en yakın lokantalara ulaşabilir, sipariş vermek için iletişim bilgilerini buralarda bulabiliriz. Arama motorları sayesinde iş bulmak istiyorsak bu tarz sitelere ulaşabilir, evimizden oturduğumuz yerden iş ilanlarını inceleyerek başvuruda bulunabiliriz. Son örnek olarak da arama motorları sayesinden ülkemizde ya da dünyada neler olmuş, son dakika haberlerine erişebilir ve hayatın farkına varabilir.


Arama motorlarının hayatımızı kolaylaştıran faydalarından oldukça bahsettik peki bu arama motorlarına nasıl erişiyoruz? Arama motorlarına tarayıcılar aracılığıyla erişiyoruz. Tarayıcı nedir? İnternet kullanıcılarının sunucular üzerinde yer alan sayfaların açılmasına destek olan yazılımdır. Günümüzde en bilenen tarayıcılar World Wide Web (www), Mosaic, Opera, Safari, Yandex Browser, Netscape Navigator, Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Navigator, Mozilla Frefox, gibi tarayıcılardandır. Bu tarayıcılar belli tabanlarda tasarlanmışlardır. Gecko tabanlı, Internet Explorer Tabanlı, KHTML tabanlı, Web Kit Tabanlı gibi birçok tarayıcı tabanı mevcuttur. Tarayıcılar ne işe yarar? Biraz öncede bahsettiğimiz üzere tarayıcılar web sayfalarına girişi sağlar. Kamu Kurum ya da Kuruluşlarının web siteleri, otobüs ya da uçak bileti satan firmaların web siteleri, haber siteleri, Üniversitelere erişim sağlanan web siteler ve saymakla bitiremeyeciğimiz birçok web sitesine tarayıcılar sayesinde erişim sağlarız. Web tarayıcılarının her geçen gün yeni bir güncellemesi çıkar ve bu güncellemeleri desteklemeyen bazı siteler her tarayıcıda çalışmaz.
Bilişim araçlarının en önemlilerinden olan Arama Motorları ve Tarayıcılar hakkında bilgi vermeye çalıştık sizlere. Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün çığ gibi büyüyen bir sektör olan bilişim sektörüne her gün yeni bir teknoloji aracı eklenmektedir. Bizlerinde teknolojiye ayak uydurabilmemiz için bu tür gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekmektedir.